Dla osób z zaburzeniami afektywnymi regularne spotkania z psychoterapeutą stanowią pierwszy krok do wyjścia z izolacji i wewnętrznego zamknięcia. Często im towarzyszą te ostatnie i stanowią podstawowy czynnik podtrzymujący objaw chorobowy.
(fot. cs)
Rozmowy w gabinecie odbywają się w atmosferze zaufania i wsparcia. Dają następnie szansę na pogłębione zrozumienie przyczyn trudności emocjonalnych. Pomagają znaleźć sposoby radzenia sobie z nimi w bieżącym życiu.
Odkrywanie destrukcyjnych mechanizmów psychologicznych, jak również uczenie się przeciwdziałania im, z czasem prowadzi do odkrywania osobistych zasobów. Pozwalają one na efektywne stawianie czoła lękom i życiowym przeciwnościom.
Terapia depresji skierowana jest do osób, które:
-
Mają niepokojący (trwający co najmniej dwa tygodnie) spadek nastroju oraz aktywności. Towarzyszy im osłabienie motywacji utrudniające codzienne funkcjonowanie.
-
Przeżywają przez dłuższy czas smutek i niepokój związany z niskim poczuciem własnej wartości i braku sensu.
-
Czują, że życie ich przerasta i nie widzą dla siebie przyszłości.
-
Odczuwają (w sposób permanentny lub okazjonalny) silne poczucie winy, które znacznie utrudnia im racjonalną, zdrową ocenę własnego postępowania.
-
Nie doświadczają radości nawet przy takich formach aktywności, które dawniej przynosiły im satysfakcję i przyjemność.
-
Przeżyły bolesną stratę, z którą trudno im się pogodzić. Mają poczucie, że bez wsparcia specjalisty niełatwo im będzie przepracować smutek i żałobę.
-
Miały w ostatnim czasie myśli samobójcze.
Terapia lęku jest skierowana do osób, które:
-
W historii swojego życia wielokrotnie doświadczały sytuacji zagrożenia. Przeżywały je samotnie, bez należytego wsparcia bliskich, życzliwych osób.
-
Przeżyły w ostatnim czasie traumatyczne wydarzenie, po którym powracają lęki i bolesne wspomnienia. Trudno im wrócić do normalnego funkcjonowania.
-
Doświadczają nawracającego niepokoju (czasem ataków paniki), nad którymi trudno im zapanować.
-
Przeżywają egzystencjalny lęk przed przyszłością. Tracą nadzieję na pozytywne rozwiązanie swoich życiowych trudności w związku, w życiu osobistym lub zawodowym.
-
Boją się podejmować nowych wyzwań. Mają poczucie stagnacji i braku rozwoju.
-
Mają lęki przed wchodzeniem w relacje z innymi ludźmi. Z tego powodu doświadczają bolesnego osamotnienia.
Informacje ogólne:
Terapia depresji i lęku zwykle poprzedza kilku spotkań konsultacyjnych. Podczas nich terapeuta zbiera wywiad nt. natury i przejawów trudności emocjonalnych, z jakimi zgłasza się dana osoba. Poszukujący pomocy mają natomiast okazję poznać psychoterapeutę oraz styl jego pracy. Uwieńczeniem tych spotkań jest ustalenie kontraktu terapeutycznego, który zakłada wspólne cele, harmonogram sesji oraz metodykę dalszej pracy.