Czy w psychoterapii są możliwe wizyty domowe?
Tak. Od niedawna stało się to nawet powszechną praktyką z powodu pandemii Covid-19!
Tyle, że jest to psychoterapia Kraków online, przez Skype’a, Messengera lub WhatsAppa.
Dzięki m.in. tym aplikacjom możliwe są sesje psychoterapeutyczne bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do Internetu, laptop, tablet lub smartfon oraz spokojne, niekrępujące miejsce do odbycia sesji.
A zatem, jeśli:
- borykasz się z różnymi problemami natury emocjonalnej.
- masz trudności w swoim związku lub w innych relacjach,
- trudno Ci zrozumieć siebie i swoje reakcje…
Psychoterapia przez Skype’a może być dla Ciebie tym, czego potrzebujesz!
Ona może pomóc Ci zadbać o Twoje wnętrze i relacje!
Terapia Kraków online
Kiedy wybuchła pandemia Covid-19 w marcu 2020 roku, terapia online okazała się najlepszą opcją. Zwłaszcza, że obowiązywały wtedy zalecenia, aby ograniczyć bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Dlatego niemal ze wszystkimi pacjentami przeniosłem się do gabinetu online.
Wcześniej miałem doświadczenie z tego typu pracą w przypadku pacjentów z zagranicy. I już wtedy zauważyłem, że po oswojeniu się z tą nową formą kontaktu taka psychoterapia niewiele różniła się od tradycyjnych spotkań.
Wymaga ona jedynie dostępu do Internetu, posiadania komputera z kamerką, tableta lub dobrego smartfona. A także ustronnego miejsca, aby móc swobodnie i bez zewnętrznych zakłóceń podjąć rozmowę na temat swoich trudności.
W dodatku badania kliniczne potwierdzają, że terapia online wcale nie jest mniej skuteczna niż klasyczne wizyty w gabinecie.
Dla zdecydowanej większości moich pacjentów terapia online okazała się strzałem w dziesiątkę. Szybko zaaklimatyzowali się oni do tej nowej formy pomocy terapeutycznej. Zarówno klienci indywidualni, jak i pary.
Wielu z nich odkrywało nawet, że taka forma pracy była się dla nich wygodniejsza. Nie zmuszała ich bowiem do wyprawy do gabinetu w centrum miasta, kłopotów z dojazdem, korkami i płatnym parkowaniem. Dzięki temu sama usługa zabierała mniej czasu i jest bardziej dostępna. Była bowiem skrócona o czas dojazdu i całą tego typu logistykę.
Z kolei małżonkowie z małymi dziećmi nie musieli już szukać dla swoich pociech opiekunek na czas sesji. A w czasach ograniczeń wynikających z pandemii i narodowej kwarantanny taka pomoc stała się dla wielu osób wręcz wybawieniem! Badania bowiem potwierdzają, że ograniczenia epidemiczne wpłynęły negatywnie na zdrowie psychiczne Polaków.
Wcześniej terapia online była przeze mnie stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Na przykład, gdy pacjent z Holandii potrzebował pomocy, a jako emigrant wolał kontakt terapeutyczny w języku ojczystym.
Lub gdy para przeżywała trudności w relacji, a z uwagi na pracę za granicą jednego z partnerów systematyczne sesje w gabinecie nie były możliwe.
Albo kiedy małżeństwo z Irlandii potrzebowało pomocy.
Wreszcie, gdy pacjentka, z którą raz spotkałem się w gabinecie, po przeprowadzce do innego miasta chciała dalej podtrzymać rozpoczęty kontakt terapeutyczny.
Przepracowane ograniczenie może stać się punktem wyjścia dla dalszego wzrostu.
Oto zasada, która wielokrotnie potwierdzała się w moim gabinecie i w życiu wielu moich pacjentów.
Dotyczy ona także ograniczeń, jakie przyniósł Covid-19.
Obecnie zarówno z parami, jak i pacjentami indywidualnymi spotykam się wyłącznie online.
A zatem:
jeśli chcesz
- skonsultować się w sprawie swoich trudności emocjonalnych lub problemach w związku,
- lepiej rozumieć siebie lub problemy w swoim związku,
- przyjrzeć się sposobowi, w jaki budujesz relacje z innymi,
zapraszam do mojego gabinetu psychoterapii online.
Rekomendacje z czasów pandemii
Swoje pozytywne rekomendacje dla psychoterapii online wydała Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Czytamy w nich m.in.:
- „W wypadku pacjentów pozostających w długotrwałej opiece terapeutycznej dopuszczalne jest na czas pandemii prowadzenie terapii online. Zdając sobie sprawę z dyskusyjności tej formy prowadzenia terapii, uważamy że obecna sytuacja jest wyjątkiem, jaki uzasadnia jej podejmowanie.
- Terapia online pacjentów pierwszorazowych wskazana jest wtedy, kiedy z uwagi na stan pacjenta, początek leczenia nie może być odłożony. Kontakt osobisty powinien być podejmowany jedynie w sytuacjach, w których sposób jednoznaczny jest to wymagane z powodu charakteru objawów pacjenta.
- Instytucje powinny dołożyć wszelkich starań, by na czas pandemii zapewnić możliwość prowadzenia terapii online. W ramach instytucji gdzie prowadzona jest psychoterapia, a które nie mogą przejść na formę pracy online, zawieszone powinny zostać wszelkie spotkania kliniczne i superwizje grupowe a szczególnie wspólne spożywanie posiłków – w tym zwłaszcza branych za pomocą rąk ze wspólnych naczyń (ciastka, orzeszki, itp.).”
Raport o psychoterapii w czasach pandemii
Podzielę się też rekomendacją wynikającą z badań, jakie przeprowadził Wydział Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W raporcie czytamy m.in.: „warto rozważyć wprowadzenie stałej oferty psychoterapii on-line obok psychoterapii w gabinecie nawet po zakończeniu pandemii. Rozwiązanie to zwiększyłoby dostępność psychoterapii dla osób, które dotychczas miały ograniczony dostęp do psychoterapii
z powodu miejsca zamieszkania (szczególnie dotyczy to mieszkańców małych miast oraz wsi), niepełnosprawności (utrudniającej samodzielne poruszanie się). Ponadto psychoterapia zdalna jest rozwiązaniem tańszym niż praca w gabinecie (zarówno w placówkach NFZ, jak i w gabinetach prywatnych). W związku z tym mogłaby być bardziej dostępna dla osób niekorzystających z psychoterapii z powodu barier ekonomicznych.
Nie oznacza to jednak, że zdalna psychoterapia ma zastąpić psychoterapię prowadzoną stacjonarnie, ma jedynie uczynić wsparcie psychoterapeutyczne bardziej dostępnym dla osób potrzebujących”.
Monika Fronckowiak-Sochańska, Marcin Hermanowski, Psychoterapeuci i psychoterapeutki w czasach pandemii, Część pierwsza:marzec-wrzesień 2020, s. 65.
A na koniec wnioski z artykułu zamieszczonego w kwartalniku naukowym “Psychoterapia”.
PSYCHOTERAPIA 4 (199) 2021 strony: 5–20
Błażej Wojdała, Katarzyna Barska
Wnioski
Jak wynika z powyższych dociekań, samo zapośredniczenie świadomej i nieświadomej komunikacji pomiędzy pacjentem i terapeutą przez sieć komputerową i urządzenia pozwalające na transmisję obrazu wideo i dźwięku nie powoduje istotnego naruszenia tejże komunikacji.
Możliwość synchronicznego przesyłania obrazu i dźwięku pomiędzy pomieszczeniem, w którym znajduje się terapeuta i pomieszczeniem, w którym znajduje się pacjent pozwala na stwierdzenie, że te aspekty psychoterapii, które są związane z rozmową pomiędzy terapeutą a pacjentem są w psychoterapii w formie wideorozmów zachowane przy obecnym stanie technologii.
Co więcej, komunikacja w formie wideorozmów umożliwia rozumiejące ustosunkowanie się terapeuty nie tylko do tego, co pacjent mówi, ale również do tego, co robi. W tej formie pracy, podobnie jak w psychoterapii, w gabinecie możliwe jest przyjmowanie jako znaczącego zachowania pacjenta, w którym zapisane są ślady jego doświadczenia nabytego we wcześniejszych relacjach. Także zachowanie musi być przez terapeutę percypowane i w psychoterapii przede wszystkim interpretuje się i pożytkuje dla procesu zdrowienia te właśnie zachowania pacjenta, które są dla terapeuty dostępne dzięki zmysłom wzroku i słuchu. Nieświadoma komunikacja odbywa się również tymi dwoma kanałami i nie ma powodu, by sądzić, że ograniczenia związane np. z konkretnym kątem widzenia wnętrza pokoju pacjenta przez terapeutę lub niemożliwością (inaczej niż w gabinecie) widzenia całej sylwetki pacjenta nie zostaną przezeń nieświadomie uwzględnione w sposobach wyrażania siebie.