Pomoc uchodźcom – preambuła: Niech twój dom będzie jak zastawiony stół, z którego ci, którym chcesz pomóc, mogą sobie wziąć z tego, co oferujesz, to, czego potrzebują.
1. Zastanów się, co możesz zaoferować w pełnej wolności wewnętrznej i na jak długo, a unikniesz niepotrzebnej frustracji.
2. Dbaj w pierwszym rzędzie o siebie i swoje potrzeby. To pozwoli ci zostawić sobie siły na dłuższy dystans niż to zakładasz i unikniesz wypalenia.
3. Jeśli przyjmujesz do domu uchodźców, bądź wrażliwy na ich potrzeby bardziej, niż na własną potrzebę pomagania.
(fot. cs)
4. Nie bądź nadopiekuńczy. Pomoc uchodźcom nie oznacza konieczności wyręczania we wszystkim. Zwłaszcza, jeśli twoi goście w jakichś obszarach sami chcą się o siebie zatroszczyć.
5. Nie bądź nachalny. Uszanuj cudzą podmiotowość. Zaakceptuj to, jeśli w jakimś zakresie osoba, której pomagasz, chce być samodzielna.
6. Zadeklaruj swoją otwartość i czekaj na wyrażenie potrzeb. Nie zasypuj gości co chwila pytaniami, w czym jeszcze mógłbyś pomóc.
7. Ustal ze swoimi gośćmi wspólne zasady funkcjonowania, aby oni, ty i twoja rodzina byli zadowoleni.
8. Pozwól swoim gościom żyć po swojemu, jeśli to nie narusza ogólnych standardów i twoich granic.
9. Dbaj o swoje granice w relacjach i nie gódź się w ciemno na coś, co ci sprawia przykrość. Staraj się o tym spokojnie porozmawiać.
10. Uszanuj to, co ludzie przeżywają i nie bądź zbyt dociekliwy. Jeśli ktoś nie chce się przed tobą otwierać, nie oczekuj zwierzeń. Może druga strona nie jest na nie gotowa.