Duchowość codziennej aktywności to droga do wyznaczonego celu. Nieraz przychodzi nam podążać dosyć chybotliwą drogą i trzeba mieć sporo umiejętności, aby podążać prosto do wyznaczonej mety.
Co dwa lata przygotowuję opis zajęć: Kurs przywództwa służebnego – duchowość codziennej aktywności, jakie kolejny raz poprowadzę na Podyplomowych Studiach z Duchowości Katolickiej na KUL-u.
(fot. cs)
Na ogół wykładowcy nie lubią wypełniać takich papierów. Wydaje się to bowiem zbędną buchalterią i stratą czasu.
Kiedy jednak pochylimy się nad kwestionariuszem, można lepiej określić: co się mówi i po co.
Niejednemu wykładowcy przydałaby się co jakiś czas taka refleksja, a w przypadku duchowości okazuje się ona wręcz konieczna. A zatem…
Założenia i cele przedmiotu:
Celem zajęć jest wprowadzenie w podstawy przywództwa służebnego. Zakłada ono zarządzanie sobą, zasobami, jakimi dysponujemy oraz osobami, z jakimi współpracujemy.
Uczestnicy zajęć mają też możliwość doskonalenia się w zdefiniowaniu i realizacji swojej misji tak w wymiarze indywidualnym, jak i zespołowym czy wspólnotowym.
Metody i pomoce dydaktyczne:
Zajęcia są prowadzone zarówno trybem wykładowym, jak i warsztatowym. Słuchacze wykonują pewne zadania (medytacje, dzielenie się w grupach), a ich praca jest podsumowana i omawiana przez prowadzącego.
Słuchacz/uczestnik, który zaliczył przedmiot potrafi
a) w zakresie wiedzy:
Wykazać się wiedzą dotyczącą podstawowych pojęć z zakresu przywództwa służebnego oraz związku tego nurtu w teorii i praktyce zarządzania z Ewangelią.
b) w zakresie umiejętności:
Ująć swoje życie w kategoriach zarządzania, pracować nad własną proaktywnością, określić własną osobistą misję, docenić swoje zasoby, ocenić wizję i realizację misji swojej organizacji, budować pozytywne relacje ze współpracownikami i podwładnymi.
c) posiada kompetencje (postawy):
Umie stosować omówione narzędzia do dalszej pracy nad sobą, aby żyć w zgodzie z własną misją życiową i dalej w tym kierunku się rozwijać.
Treści programowe przedmiotu:
Czym jest służebne przywództwo i duchowość codziennej aktywności?
Człowiek jako zarządca.
Pojęcie proaktywności i reaktywności zachowań oraz przykłady ich występowania.
Wprowadzenie w definiowanie osobistej misji i wartości, na jakich się ona opiera i jakie realizuje.
Misja organizacji.
Zasady budowania relacji ze współpracownikami i podwładnymi i droga do osiągania synergii.
Podstawy skutecznej negocjacji.
Literatura:
Podstawowa:
Herbert Schneider SJ, Skuteczne przywództwo i zarządzanie. Kurs przemieniającego przywództwa chrześcijańskiego (skrypt).
Stephen R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania, Dom wydawniczy Rebis, Poznań 2006.
Uzupełniająca:
K. Wojtyła, Osoba i czyn, Wydawnictwo TN KUL, Lublin 2000.
Ken Blanchard, David Hodges, Jak być przywódcą na wzór Jezusa, Kraków 2013.
Zajęcia z duchowości codziennej aktywności na KUL-u prowadzę nieprzerwanie od dwunastu lat i ciągle mnie samego one inspirują do twórczego patrzenia na moją osobistą misję i rozwój.